Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova danas je predstavilo uslove za prelazak granice Republike Hrvatske od 1. jula ove godine, kad ta zemlja postane članicom Europske unije.
Ministar unutrašnjih poslova RH Ranko Ostojić sa saradnicima podsjetio je kako se za građane BiH, s kojom je granica hrvatske najduža, u praksi neće ništa promijeniti, osim što će biti potrebno da posjeduju biometrijske pasoše ili vize ukoliko imaju stariju putnu ispravu, javio je dopisnik agencije Anadolija.
Na biometrijskoj putovnici za građane zemalja iz regije insistirala je EU, ne Hrvatska, jer se htio ispoštivati doneseni protokol o ulasku u EU građana iz zemalja koje nisu članice.
Takođe su izneseni podaci o putnim ispravama koje će građani BiH, Srbije, Crne Gore, Kosova i Makedonije morati imati da bi nesmetano ušli u Hrvatsku.
Fotografija za sve iskaznice moraće biti bez pokrivala za glavu, osim u slučaju osoba koje pokrivalo nose iz vjerskih ili zdravstvenih razloga, ali neće smjeti pokrivati obraze, bradu i čelo.
Pogranične propusnice moći će imati građani Hrvatske i BiH koji stanuju u dubini od pet kilometara od granice, izdaju se na pet godina za građane Hrvatske od strane MUP-a BiH, i obrnuto. Cijena iskaznica je 300 kuna. Stare, žute pogranične propusnice BiH, nadležna tijela će bez naknade zamijeniti kartičnom, biometrijskom propusnicom.
„Netačne su informacije kojima su bombardirani građani BiH oko traženja dokaza da četveročlana obitelj mora imati hiljadu eura za prelazak granice. Svi znamo da je do 1. jula na granici sa Slovenijom najnormalnije pitanje policajca na granici, ukoliko sumnja da građani nemaju sredstava za boravak u EU ili Sloveniji, o sredstvima za boravak. Tvrdim da se radi o izuzetku, kad policijski službenici procijene da se radi o ulasku osobe koja nema sredstava za život, odnosno boravak. To sigurno nisu turisti iz BiH koji su dobrodošli u Hrvatsku i kojima policajci neće prebrojavati eure“, izjavio je ministar Ostojić.
Trenutno postoje dva kompletna carinska prelaza s BiH, na jugu Bijača i na sjeveru Gradiška, a otvoriće se i treći u blizini Bihaća ukoliko bude potrebe za tim, rečeno je na konferenciji.
„Predstavnici RH i BiH u Briselu su 19. jula potpisali zajednički sporazum o tranzitu kroz neumski koridor do luke Ploče, gdje su poimence određeni pogranični prijelazi, imamo 20 stalnih pograničnih prijelaza. Građani BiH imat će pravo na pograničnu propusnicu i ne mijenja se ništa bitno osim spomenutog izdavanja pograničnih propusnica“, rekao je Zlatko Sokolar, načelnik Uprave za granice.
„Granična policija BiH i dalje će provoditi sporazum o nesmetanom tranzitu kroz neumski koridor, odnosno mi za luku Ploče“, zaključio je Sokolar.
Neće se promijeniti režim na prelazima Klek i Zaton Doli oko Neuma, što je posebno važno za građane RH koji žive u tom dijelu.
Sokolar je izjavio da se na graničnom prelazu Maljevac neće mijenjati ništa osim biometrijskih pasoša za građane BiH.
U Srbiju, BiH, Kosovo, Crnu Goru i Makedoniju za koju još nije potvrđeno, građani Hrvatske će, kao i svi građani EU, ulaziti samo s ličnom kartom.
„Građani RH ne trebaju mijenjati isprave nakon ulaska u Europsku uniju, neće se mijenjati niti jedan važeći dokument i nema potreba za stvaranjem gužvi“, naglasio je ministar Ostojić.
***
Za bh. ljubitelje mora prethodnih je godina poseban magnet predstavljala Makarska, iz čije turističke zajednice već sada očekuju “mršaviji” broj bh. posjetilaca.
“Građani BiH su uvijek bili naši gosti u velikom broju, tako da mi je, na neki način, stvarno žao što će granicu moći da se prođu samo s putovnicom. Najvjerovatnije će se zbog toga dogoditi da ćemo imati manje gostiju iz BiH”, kazao nam je Tonči Lalić, iz Turističke zajednice Makarska.
Da su strepnje hrvatskih turističkih radnika opravdane, ističe i Dušan S. iz Banjaluke, koji je sa suprugom namjeravao da ljetuje u Splitu, ali se predomislio, pošto bi u tom slučaju morao da plati i izdavanje dva biometrijska pasoša, a ne zna šta će mu još dodatno tražiti na granici.
“Unazad desetak godina sa suprugom sam ljetovao na Hrvatskom primorju. Ovog ću ljeta najvjerovatnije u Đenoviće, kod Herceg Novog”, naglašava ovaj Banjalučanin.
Osim što moraju da razmišljaju o pasošima, bh. građane zabrinula je i informacija da će po danu boravka u Hrvatskoj morati da imaju 100 evra.
“Čitao sam da će carinici, pri ulazu u Hrvatsku, od mene moći da traže dokaz da imam 100 evra po danu boravka. To je za mene nedopustivo”, kaže Dušan S.
Inače, u BiH, po procjenama, živi 3,8 miliona građana, ali biometrijski pasoš ima tek oko 1,6 miliona.
Pristiže nam veliki broj upita u vezi s granicom, da li će je ipak biti moguće preći s ličnom kartom i slično, rekao Mujdžinović
U bh. turističkim agencijama kažu da još nisu osjetili drastično smanjenje broja ljetovanja u susjednoj zemlji, koja ulazi u EU 1. jula, ali da su prebukirani upitima građana koji se odnose na prelazak granice sa susjednom zemljom.
“Zasad nije opalo interesovanje za ljetovanje u Hrvatsku, ali nije isključeno da hoće od 1. jula. Pristiže nam veliki broj upita u vezi s granicom, da li će je, ipak, biti moguće preći s ličnom kartom i slično”, rekao je Senad Mujdžinović, iz agencije “Hit turs” Tuzla.
Isto kažu i u sarajevskoj turističkoj agenciji “Sol Azur & Buena vista”, dodajući da su rijetki oni koji su otkazali ljetovanje u susjednu državu, ali da ne znaju šta će im donijeti jul i avgust.
Inače, kriza se duboko ukorijenila u novčanike bh. građana, pa pasoši nisu jedina prepreka zbog kojih ne idu na ljetovanje, jer, pored tog dokumenta, potrebno je platiti smještaj, prevoz, hranu i ostalo.
Tako iz sarajevske agencije “Relax turs” kažu da im je opala potražanja za ljetovanjima na Jadranu, ali ne zbog predstojećeg ulaska Hrvatske u EU, već zbog teške finansijske situacije u kojoj se nalaze građani.
“Ljudi se više odlučuju za odlazak u Tursku jer prođu jeftinije nego u Hrvatskoj”, kažu u agenciji “Relax turs”.
Šta ćete moći da unesete u Hrvatsku
- 1 kilogram kafe
- 1 buket cvijeća
- 1 šteka cigareta
- 1 parfem od 50 mililitara
- 2 litre žestokog pića
- 4 litre vina
- 5 kilograma svježeg voćea i povrća
- 16 litara piva
- lijekovi za najviše mjesec uz potvrdu ljekara
- kućnog ljubimca uz veterinarski sertifikat
Cijene aranžmana (od 1. do 8. jula)
BRELA
Smještaj: Hotel
Usluga: Polupansion
Cijena: 1.455 maraka
DUBROVNIK
Smještaj: Hotel, tri zvjezdice
Usluga: Polupansion, dvokrevetna soba
Cijena: 1.113 maraka
MAKARSKA
Smještaj: Hotel, tri zvjezdice
Usluga: Polupansion, dvokrevetna soba
Cijena: 977 maraka
(Doznajemo.com/Nezavisne novine)